Każda firma, która chce tak naprawdę się rozwijać, dba przede wszystkim właśnie o handel zagraniczny – jest toż całkowicie zrozumiałe stanowisko. Niemniej jednak trzeba tutaj poznać różne przepisy i prawa, które taki obrót towarów w państwach Unii Europejskiej regulują. Jak to dokładniej wygląda? W skrócie przedstawimy wszystkie najważniejsze informacje poniżej…Unia Europejska a Europa a Schengen

Na początku trzeba jednak zaznaczyć dość mocno jedną sprawę. Przede wszystkim dotyczy to niektórych krajów bałkańskich. Otóż to, że dany kraj leży na kontynencie europejskim bądź nie leży nigdy nie oznacza jego przynależności czy nie do Unii Europejskiej.

Ponadto to, że dany kraj jest w Unii albo a nie także niewiele nam mówi o tym, czy jest w strefie Schengen czy nie oraz którą ma walutę. Trzeba zatem zawsze dokładnie to sprawdzić.

Przepisy celne

Standardowo na większość towarów nie ma także żadnych deklaracji celnych lub też dodatkowych opłat. Inaczej sprawa wygląda oczywiście z przewozem towarów typu alkohol, czy tytoń, które wymagają oclenia. Ponadto oczywiście to, że deklaracje celne nie są tak wymagane, nie oznacza już tego, że nie ma żadnych wymagań odnośnie dokumentów przewozu danych dziedzinie oraz ich oznakowania.


Zobacz również: https://www.kursy-szkolenia-komputerowe.pl/


Intrastat – ważny dodatek

Warto jednak wspomnieć również o tym, że zasadniczo dzisiaj również bardzo ważny jest Intrastat. Do czego on się odnosi? Otóż jest toż system statystyki handlu towarami.

Ważne jest to, że dopiero po przekroczeniu pewnych progów, określanych w każdym roku podatkowych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego jako przedsiębiorcy zobligowani jesteśmy do dodatkowych deklaracji.

Zarządzanie procesami logistycznymi w przedsiębiorstwie

Jak to widać – przewóz towarów w państwach Unii Europejskiej, pomimo i tak bardzo dużych ułatwień i uproszczeń procedur, wymaga często podjęcia pewnych kroków. Dlatego też warto zainwestować w Intrastat szkolenie a w szkolenie z zakresu logistyki międzynarodowego handlu – na że będą to dużo wartościowe szkolenia !